
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 3 mm |
| Width | 3 mm |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 10 |
| Height | 1.07 mm |
| Packaging | Reel |
| Thickness | 1.02 mm |
| Radiation Hardening | No |
| Min Input Voltage | 100 V |
| Output Current | 1 A |
| Output Voltage | 7 V |
| Output Type | Transistor Driver |
| Max Supply Voltage | 90 V |
| Operating Supply Current | 3 mA |
| Quiescent Current | 2 mA |
| Max Frequency | 1 MHz |
| Topology | Flyback, Boost, SEPIC |
| Switching Frequency | 200 kHz |
| Number of Outputs | 1 |
| Fall Time | 15 ns |
| Rise Time | 18 ns |
| Output Power | 300 W |
| Duty Cycle | 80 % |
| Max Duty Cycle | 80 % |
| Isolation | Non-Isolated |
| Function | Step-Up/Step-Down |
| RoHS | Compliant |
Stock: 177
Distributors
pcbx
Unit Price$2.49187
Ext.Price$2.49187
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $2.49187 | $2.49187 |
| 10 | $2.09088 | $20.90880 |
| 25 | $1.91227 | $47.80675 |
| 50 | $1.74892 | $87.44600 |
| 100 | $1.59953 | $159.95300 |
| 300 | $1.53988 | $461.96400 |
| 500 | $1.48245 | $741.22500 |
| 1000 | $1.43153 | $1431.53000 |
